Презентація на тему "Чудеса архітектури". Конспект уроку на тему "російська дерев'яна архітектура" Звучить: музичний фрагмент «до елізи»
Урок 4 – 5 Тема: Архітектура Стародавньої Русі
Епіграф:
Музичний епіграф:
М. І. Глінка "Камаринська" ч.1.
Обладнання:
Мульти-медіа-проектор, слайди, таблиця – план хрестово-купольного храму.
Мета уроку:
Знайомство з архітектурою Стародавньої Русі та першими кам'яними храмами.
Завдання:
Освітні:
Показати учням особливості храмового будівництва у Києві, Великому Новгороді, Суздалі, Володимирі.
Що прийняла Стародавня Русь від Візантійської архітектури?
Як вплинула російська самобутність в розвитку вітчизняного зодчества.
Розвиваючі:
Вчитися порівнювати архітектуру різних міст Стародавньої Русі.
Вміти оцінювати внесок візантійських майстрів, і навіть - мистецтва російських «дереворобів».
Розвивати інтерес до пізнання слов'янської культури.
Виховні:
Виховувати інтерес та повагу до пам'яток архітектури.
Сприяти самостійному вивченню історії російської архітектури.
Розвивати почуття національної самосвідомості, патріотизм
Збагачувати духовний світ учнів.
Хід уроку:
Вступна розмова.
Про що ми говорили на минулому уроці?
Про художнє мистецтво Русі дохристиянського періоду.
Що змінилося у культурі древньої Русі з прийняттям християнства?
Стали будувати кам'яні храми, писати ікони, розвивалася писемність, грамотність, літописання, література.
Подивіться слайд фільм і спробуйте визначити тему та мету нашого уроку.
Звучить музика Глінки, на екрані слайд-фільм із зображеннями давньоруських храмів.
На екрані епіграф: Архітектура – це музика у камені.
Есе Устьянцева До."Архітектура - це музика в камені".
Що найбільше залучило Володимира до християнського богослужіння?
У своїх відповідях учні повинні підкреслити красу обряду, оздоблення храму та співи.
- Яке архітектура здебільшого було представлено в дохристиянську епоху в Стародавній Русі?
- Так, звісно, дерев'яне.
- А у Візантії?
- Тільки кам'яне будівництво, будинки та храми були високими, мали зовнішню прикрасу, особливо в готичну епоху.
1. Софійські собори.
Велике кам'яне будівництво почалося на Русі лише з X століття, це будівництво християнських церков, І, природно, за візантійським типом. Гордістю Константинополя був храм святої Софії.
Візантійська художня система найкраще прославляла і стверджувала непорушність світської та церковної ієрархії, на якій стояла Київська держава Другим Царгородом називали Київ іноземні мандрівники. Говорячи про створення середньовічного зодчества, Не можна не відзначити, що воно діє на душу як щось матеріальне. Душа почувається пригніченою, а почуття пригніченості є початок благоговіння. Такі храми, які б викликали благоговіння і потрібні були повновладним правителям Рюриковичів.
Творче домашнє завдання: Презентація «Софійські собори» Пермінової Каті
Після презентації робота в групах: використовуючи схеми, порівняйте:
1, 3 група: Храми Святої Софії у Константинополі та у Києві
2,4 група: Храми Святої Софії у Києві та Новгороді.
Заповнюється таблиця.
Храм Святої Софії Константинополя | Храм Святої Софії Києва |
|
Загальні риси | ||
Відмінності | ||
Які риси Візантійської архітектури перейняли російські фахівці?
У чому своєрідність Київського храму? У чому своєрідність Новгородської Софії?
Засвоюючи візантійську хрестово-купольну форму храму, російські фахівці використовували також традицію дерев'яного зодчества – багатоголовість. Для свого храмового будівництва Володимир виписує грецьких архітекторів як найбільш вправних і прославлених у всьому християнському світі.
- Основа храму – квадрат, розчленований чотирма стовпами, причому прямокутні осередки, що примикають до підкупольного простору, утворюють архітектурний хрест. Так будується за Володимира кам'яний храмна Русі – Десятинна церква, так будується за Ярослава Мудрого та Софія київська. І все-таки тринадцять глав Софії київської, найбільш величної архітектурної пам'ятки Київської Русі, не знаходять собі прообразу у Візантії. Таке могутнє многоглавие – явище суто російське, що перетворило вигляд хрестово-купольного храму * .
Показую учням зображення двох храмів – Константинополя та Києва. Учні відзначають різницю у архітектурі цих храмів. Таким чином, діти ще раз переконуються в самобутності російської архітектури, храми відрізняються своєю багатоголовістю.
Про Софійському соборі митрополит Іларіон писав, що ця церква «дивовижна всім окружним їм країнам, бо вона не знаходить у всьому півночі земному, від сходу до заходу».
- Софія київська прикрашена мозаїками та фресками роботи приїжджих майстрів, переважно – грецьких. Мозаїки зберігають всю красу та вишуканість візантійського стилю, але в них менше споглядальності, більше життєвої енергії, зверненості до людей.
Богородиця в консі апсиди київської Софії, що стоїть з піднятими руками - канонічний тип Оранти (яка молиться) - сприймалася киянами як образ захисниці міста, уособленням самої «матір'ї міст росіян». Оберігаючий жест піднятих рук нагадував давню Берегиню слов'ян. Фігура здається живою: вона ніби йде назустріч тим, хто вступає до храму, дивиться їм у вічі. Образ Оранти сповнений чарівності, тепла та світла.
Розмову про цей образ ведемо на комп'ютерному уроці, де є не лише зображення храму, але чудово представлена сама Оранта, діти розглядають деталі зображення – вираз очей, деталі одягу, жест рук, що молиться, і його «рух» до парафіян.
З великою силою самобутня, народна струмінь російського зодчества пробилася у Новгороді та її «молодшому брата» - Пскові. І знову звертаюся до слайдів чи комп'ютера і дивимося Софію новгородську та псковський кремль. Архітектура цих міст була мужньою, чудовою у своїй простоті та цілісності. Після величної Новгородської Софії, після Юр'єва та Антонієва монастирів у Новгороді не будували великих храмів. В основному це були будинкові церкви, замовниками яких були бояри та купці. Вони будувалися добротно, ґрунтовно, затишно, але не розкішно. Як говорили про це будівництво «не так добре скроєні, зате міцно пошиті». (І знову показую зображення храмів, невеликих і переважно – одноголових).
2. Архітектура Володимиро-Суздальського князівства.
Перед тим, як говорити про архітектуру Володимиро-Суздальського князівства, дивимося з учнями слайд-фільм: це церква – храми Володимира, Суздаля, церкви Покрови на Нерлі.
Творчі завдання: презентації Сатлер Р., Гладишевою Н.
Пропоную дітям самим прокоментувати цю архітектуру, порівняти її з київською та новгородською.
До XII століття виробився характерний російський тип хрестово-купольного білокам'яного храму: чотиристовпний, одноголовий, з напівкруглою главою на високому барабані і напівциліндровими апсидами, що виступають, зі східного боку. У цей час першість належало Владимиро-Суздальскому князівству. Найбільшого розквіту князівство отримує за Андрія Боголюбського, сина Юрія Долгорукова та Всеволода Великого Гнізда.
Основою російської державності стало Залісся, так називалося Володимиро-Суздальське князівство, закладене Володимиром Мономахом. У краю лісів розцвіли дерев'яне архітектура та дерев'яна скульптура, від них нічого не залишилося, але мистецтво «древоробів» викликало захоплення сучасників.
- Найраніші з храмів, що дійшли до нас, були споруджені за сина його Юрія Долгорука. І сьогодні стоять побудовані в ті роки церква святих Бориса та Гліба у селі Кідекше, за чотири кілометри від Суздаля, (дивимось зображення цієї церкви) та собор Спасо-Преображення у Переславлі – Заліському. Церква в Кідекші – це перша церква, що складається з білого каменю, місцевого вапняку. Від неї й пішла сліпуча білокам'яна архітектура, що створила світову славу Володимиру на Клязьмі. Нікого не залишає байдужим ця проста, але горда церква й у наш час.
Про це говорить поетеса Катерина Шевельова у своєму вірші «Церква на в'їзді до Суздаля»
Ми проїхали повз. Впросила повернутися.
«Та навіщо тобі знімок цієї дзвіниці куцей?
Місто Суздаль - подалі, ансамблем єдиним,
Над спокоєм ріллі - крилом лебединим».
Впросила я все ж таки витратити плівку
На шматок бездоріжжя, на церкву-хатинку.
Десь у нетрях історії, у зашорсткості думки,
Люди росіяни будували низькорослі висоти.
Але пригнічений дах округляється м'яко,
Як лукава брова, згинається арка.
Так вона пробивалася
З каркасу - виродка-
Натхненна лють,
Гармонійність пропорцій.
Саме до Володимира свою резиденцію переніс син Юрія Долгорукого Андрій Боголюбський. За словами літописця, Андрій «сильно влаштував» Володимир, залучив до нього «купців хитрих, ремісників та майстрів всяких». Але так само, як константинопольська Софія - шедевр візантійського мистецтва, а романські собори – шедеври західноєвропейського середньовічного зодчества, такі пам'ятники, як володимирський Успенський собор, церква Покрови на Нерлі та володимирський Дмитрівський собор – найбільші шедеври.
І знову працюємо зі слайдами чи на комп'ютері, розглядаємо особливості цих храмів, порівнюємо із храмами Києва та Новгорода.
У цих пам'ятниках розкривається душа нашого народу у певний період історичного поступу. Яка ясність і гармонія з навколишнім пейзажем. Дух захоплює, коли стоїш на крутому березі Клязьми і, представляється картина нашого сучасника Іллі Глазунова «Два князі», коли старий князь показує молодому, звідки йде небезпека, саме там, за річкою палає пожежа. І завдання князя – захистити своє князівство, свій народ та все, що створено його талановитими руками.
Шедеври мистецтва створюються назавжди. Володимир та Суздаль посідають почесне місце серед міст Європи, найбагатших художніми скарбами світового значення. Успенський собор (1158-1161гг.) був споруджений у центрі Володимира на високій береговій кручі. Величний, що навколо переважає і собі підпорядковує, як і держава князя Андрія.
- У цьому соборі, на будівництво та окрасу якого князь Андрій виділив десяту частку своїх доходів, знаходилася найбільша російська святиня – ікона Володимирської Богоматері, шедевр візантійського мистецтва.
- А через два з половиною століття після побудови Успенського собору великий Рубльов прикрасив його фресками, які являють собою сяючу вершину давньоруського монументального живопису.
У всій російській поезії, що дала світу стільки неперевершених шедеврів, немає, можливо, пам'ятника ліричнішого, ніж церква Покрови на Нерлі, ця архітектурна пам'ятка сприймається як поема, закарбована в камені. Поема російської природи, тихого смутку та споглядання. Переказ свідчить, що князь Андрій побудував цей храм «на лузі», неподалік своїх боголюбських палат після смерті улюбленого сина Ізяслава - на згадку про нього і на умиротворення своєї печалі.
А тепер на комп'ютері та на схемі на партах розглядаємо два храми: церкву Покрови на Нерлі та Дмитрівський собор.
Намагаємося знайти загальне та різницю в архітектурі цих споруд.
(Робота в групах)
Знаходимо на схемі та виконуємо завдання на приведення у відповідність поняття (складові частини християнського храму) та їх визначення.
Висновки учнів
При Всеволоді Велике Гніздо було збудовано Дмитрієвський собор у Володимирі - це одноголовий чотиристовпний хрестово-купольний храм. На відміну від храмів Юрія Долгорукого, Дмитрієвський собор підкреслено величний і по-своєму ладний «але це не витончена жіночна грація церкви Покрови на Нерлі, а могутня, прекрасна злагодженість і мужня пропорційність ... Жодна особливість не порушує величного». Н.Н.Воронін).
Але не лише форма вражає своєю величчю і могутністю, а й величезне захоплення викликає зовнішнє оздоблення храму, де виявився повною мірою талант російських кам'яносічців. Як чудова казка, широко розгортається перед нами білокам'яне різьблення. Все, що на Русі було створено чудового в скані, гравіювання, емалі, басмі, рукописному орнаменті і особливо в дерев'яному різьбленні, знайшло своє відображення в образотворчих та декоративних мотивах цього шедевру володимирських майстрів.
Різьблене оздоблення Дмитрівського собору займає більше половини стіни, в'ється по колонах аркового пояса, піднімається, все заповнюючи, до закомар і потім так само візерунчасто сходить по барабану, ажурною в'яззю покриваючи чи не всю будівлю, що здається, ніби перед нами дорогоцінний скринька, пишно розшита тканина, облямована кистями колончастого пояса.
Але не заради краси приділялося стільки уваги оздобленню храмів. Ось що про це пише Н.П.Кондаков: «Храми (Володимиро-Суздальської області) прикрашалися з розрахунком на те, що натовпи народу, що товчеться біля них у свято, знайдуть час і полювання розібрати повчальні теми зовнішніх прикрас і скористаються ними як наочним настановою і церковним навчанням».
Узагальнення:
Чим відрізнялися пам'ятки кам'яної культової архітектури київської Русі від візантійських зразків.
У чому полягала ця відмінність, і поясніть, чому вони з'явилися?
Чим відрізняються храми Володимира та Суздаля від новгородських та київських.
У яких їх виявився російський характер?
Рефлексія.
Закінчіть пропозицію:
Коли я представляю храми давньої Русі, то бачу….
Я чую….
Я відчуваю….
Закріплення: Тест (на другому уроці)
Д/З:підготувати повідомлення про іконопис у Стародавній Русі.
Тема уроку: Російська дерев'яна архітектура
Тема розрахована на два заняття у восьмому класі.Мета уроку:побачити і зрозуміти духовну своєрідність російської дерев'яної архітектури, якій немає аналогів у мистецтві інших країн і народів.Завдання:
- актуалізувати знання про російську дерев'яну архітектуру; - познайомити з художніми та архітектурними особливостями російської рубаної церкви, на прикладі Кізьких церков; - продовжувати формувати вміння та навички в роботі з мальовничими матеріалами та паперовою пластикою; - Розвивати просторове мислення; - вчитися бачити красу в мудрій простоті російської рубаної церкви та висловлювати свої думки та почуття при сприйнятті творів російських архітекторів та захисті творчих робіт; - сприяти вихованню патріотизму, почуття прекрасного, почуття товариства та взаємопідтримки.
Обладнання: Вчителю:
- дерев'яна модель російської хати (коник, вінець і т.д.); Слова-опори – «незграбна робота», «Російське дерев'яне архітектура», «витопка - істпка – істба- хата»; схема шатрового храму; Комп'ютер та мультимедійна установка; Презентація із зображеннями архітектурного ансамблюу Кіжах, російських дерев'яних будівель, старовинної дерев'яної церкви у російському селі; Література про російську дерев'яну архітектуру; Запис російських народних пісень.
Хід уроку: Вчитель; - Доброго ранку! Рада нашої зустрічі із вами. Тема нашого уроку – «Сопірна робота». (Назва теми уроку поки що закрита).Діти шушукаються - Щось вас бентежить?Діти: - Як зрозуміти – незграбна робота?- Адже незграбна робота – це дуже груба, негарна робота.- Та просто тяп-ляп!Вчитель: - Так, ви маєте рацію.
Якщо згадати хочемо ми не добромЧистимо його справи: незграбна робота…Але є в Кижах собор, він зрубаний сокироюІ тьмяніє перед ним будь-яка позолота!
Демонстрація презентації (Шатрова дзвіниця та церква Преображення Господнього, Покровська церква, Каплиця Михайла Архангела та ін.)Так висловив своє захоплення поет, а який настрій виникає у вас, побачивши цей ансамбль?Діти: скільки куполів!- Просто дивно, невже це - незграбна робота!?– Церкви зараз зовсім не такі!- Як гарно! Повідомлення учня про Кижах, повідомлення складається учням самостійно, і заздалегідь перевіряється вчителем.
Наприклад, можна використовувати текст "Дерев'яна казка" за Є.І. Осетрову "Жива Давня Русь":
«Ті, хто не бував на Онезі, думають, що Кіжі – це острівець, який випадково загубився серед водних просторів. Знаючі люди розповідають, що на озері – не мало не багато – 1650 островів. Дивлячись на ялинки і берези, відбиті у воді, на сонці, що червоніє в хвилях, хмари, що пропливають неначе невагомі кораблі, я згадував пейзажі Реріха, Нестерова, Пісахова. Останній присвятив своє життя Російській Півночі, був живописцем та казкарем.
Пливемо годину… третю. Коли вдалині з'явилася ажурна вежа Гарницького маяка, човняр Савелій Васильович сказав:
У Кіжі тепер багато хто їздить. Такої вроди, як у нас, ніде немає.
Зримим підтвердженням його слів на сонці заблищали золотаві глави Кізького цвинтаря. Потім усе було, як уві сні. Я стрибнув на глинистий берег і бігцем побіг на зустріч із дерев'яною казкою, з дивом, що створили тесля-зодчі. Сонце вмивалося за нерівною кромкою бору... Що таке Кіжі? Дві багатоголові церкви, відокремлені одна від одної дзвіницею. Усі з дерева. Двадцять дві глави Преображенського собору.
Багато куполів, покритих лемешами - різьбленими пластинками з осики, що, переливаючись на сонці, здаються золотими. Над куполами в'ються чайки, і разом із білокрилими птахами вся будівля прямує вгору, в надхмарні висоти.
Хто створив цю лісову та озерну казку – Преображенський храм? Човняр говорив просто і зворушливо, його слова гармоніювали з тихою ласкавістю заонезьких далі:
Довго теслярі працювали, тріску возами возили. Це оком легко дивитись. Око він пан, а рука-робітниця. Розділи були поставлені, і нові стіни забарвилися, як молодиці на гулянці; підійшов до озера майстер на ім'я Нестер. Теслярі його оточили. Сокира у Нестера була - диво. У всьому Заонежжі такої сокири не було. Люди казали, що сокира в Нестера зачарована. Що він, майстер, зробив? Поцілував сокиру і кинув у озеро. Теслярі загомоніли, стали шкодувати – чи можна такій зброї у воді пропадати? Нестер їм у відповідь: «Церква поставили, якої не було, немає і більше не буде. І сокири моєї тепер місце на дні. ».
Преображенська церква – пам'ятник російській військовій славі. Побудована вона у 1714 році, коли у Північній війні бойове щастя стало служити військам Петра. Шведи постійно спустошували озерну Російську Північ. Звільнення від постійної загрози було радісною подією.
Враження про Преображенську церкву посилює і висота будівлі, що сягає близько 40 метрів. Тут немає фресок, прості зроблені з колод стіни створюють відчуття домашнього спокою. Місце фресок посідали ікони. Твори тутешніх художників простонародні, нехитрі за композицією, голосисти за своїми фарбами.
По сусідству з дзвіницею – Покровська церква, підперезана різьбленим дерев'яним мереживом. Сонце вже високо стоїть над островом. Змінюється освітлення – змінюються і кіжі. Мені важко покидати цей казковий світ.
То що таке Кіжі? Кижи – заповіт нащадкам, наказ любити свою країну. Кижи – Це безсмертна Давня Русь, художнє минуле, що у теперішньому».
Вчитель: -
Кижи – не пам'ятник, не хрест,
Чи не храм і не природа.
І мені твердити не набридне -
Кижи – душа народу.
Так, Кіжі - це дивовижний за красою музей російської дерев'яної архітектури, просто неба. Як добре, що знайшлися такі люди, які зібрали та зберігають пам'ятники російської дерев'яної архітектури. Якби кожен із нас на своєму шматку Землі зробив усе, що міг, якою прекрасною була б наша земля!
І сьогодні ми не лише познайомимося з архітектурними та художніми особливостямирусого дерев'яного зодчества, але й побуваємо в ролі майстрів - архітекторів, створимо свої маленькі Кижі!
Відкриваю тему уроку – «Російське дерев'яне архітектура».
Згадайте, під час уроків ми вже зустрічали з вами споконвічно російські дерев'яні споруди. Тоді ці предмети у мене в руках вам мають про щось говорити. Передаю розбірний макет хати учням.
Діти: - Так, ми знайомилися із архітектурою і в 4, і 5 класах.
Ми пам'ятаємо про російську хату, про стародавні образи та символи в народному мистецтві.
Вчитель: - Слово «Хаба» - (словник В.Даля) походить від слова істопка - істпка - істба-хата.
Вінець - від слова "вінок", дівчата на Русі носили вінки на голові, а в хаті вінець не круглий, а квадратний.
Ось так складалися стіни хати (демонструю на макеті).
Кінці колод, викладених чотирикутником, з'єднують один з одним за допомогою спеціально вирубаних сокирою виїмок-пазів.
Один такий ряд і називався "вінець". І будувалась хата як вінок, міцно переплетені клалися вінці один на інший.
Вчитель: А цей предмет, що говорить? Показую іграшкового коня.
Діти: минулий рік був роком білого коня!
Вчитель: А яке відношення це має до російської дерев'яної архітектури?
Діти: - Коник - це верхній стик двох скатів покрівлі. На Русі кінь був завжди уособленням сили, добра і краси, символізував сонце, що рухалося небом (слайд із зображенням ковзана на даху хати).
Вчитель – молодці, як добре все пам'ятаєте. За допомогою сокири, без жодного цвяха майстри навчилися рубати не лише хати. Але й високі красиві будови – тереми, храми, млини. Навколо нашої школи збереглося чимало дерев'яних будинків, щодня ви проходите повз них. Ви не помічали, чи багато з них прикрашені дерев'яним різьбленням?
Діти: - Так, на нашій вулиці є такий будинок, він прикрашений різьбленням та на даху дерев'яний півник. Це будинок моєї бабусі. Усі перехожі зупиняються, милуються, радісно стає на душі!
Приємна вам ця краса?
Учень: - Так, але шкода, що таких будинків дедалі менше.
Вчитель: - Чи не від нас це залежить?
Перенесемося подумки на 600 років тому і спробуємо уявити собі, як невідомий російський тесляр прийшов у невеликий північний монастир, сподобалася йому непомітна краса, його спокій і умиротворення.
Малюю крейдою на дошці - Заклав він спочатку фундамент з валунів, потім зрубав невелику квадратну хату-кліть, із заходу прибудував сіни з теса, зі сходу - амбарну частину, перекрив усе двосхилим дахом. На середню, найвищу частину будівельник поставив маленьку цибулинну главку з хрестом.
І все. Церква була готова.
Подивіться, яка вона? (Слайд із зображенням).
Діти:
Маленька;
Скромна;
Убога;
Непримітна;
Схоже на комору чи селянську хату, ніж на «храм божий».
Вчитель: - Так незграбна, на перший погляд, рубана російська хата - справжній шедевр народного будівельного мистецтва, основа дерев'яного зодчества.
Придивіться уважно в цей древній непримітний храм. Спробуйте у простому - побачити складне, вдивитись у негарне та побачити гарне, вдивитись у мале та побачити велике!
Діти: - Якщо придивитись, то, скільки в ній смаку!
– Яка точна пропорційність!
Якась особлива духовність, властива не ремеслу, а мистецтву.
Вчитель: - Справді, раніше храми були схожі на хати. Мине ще трохи часу і ця заземленість, буденність маленької хатинки зникне з переходом від клетського до шатрового зодчества (демонстрація схеми шатрового храму).
Придивіться уважніше, які елементи дерев'яної архітектури вам знайомі?
Діти: - Внизу зруб, як у російської хати!
Вчитель: - Це четверик, а чому він так називається?
Діти: Тому, що основа з чотирьох колод.
Вчитель: У маленькій церкві хата увінчалася головкою, а тут з'являється новий елемент – називається він восьмерик. Чому його так назвали?
Діти: - В основі лежать вісім колод.
Вчитель: - Восьмерик зазвичай вінчає намет, і найвище сяють голови. Внизу така будівля оточена гостинним ґаном – гульбищем. (слайд із зображенням шатрового храму)
Отже, із яких частин складається конструкція шатрового храму?
Діти: - з гульбища, четверика, восьмерика, намету та високо на тлі блакитного неба сяють куполи!
Вчитель: - Ну, щож, якщо все зрозуміло, настав час випробувати себе у ролі майстрів.
Сьогодні, і на наступному уроці, ми створимо свої маленькі кіжі, використовуючи попередній досвід роботи в групах і досвід російських майстрів, знання, отримані на уроках. Творче завдання пропоную виконувати у групах, за бажанням чи індивідуально. Можна використовувати будь-які матеріали.
Учні поділяються на групи.
Вчитель: - Тепер, коли гурт визначився, скажіть, в якій техніці буде виконано вашу творчу роботу?
Діти:
Ми малюватимемо фарбами, будемо художниками!
А ми будемо архітекторами, створимо макет церкви з паперу.
Вчитель: - Чудово! Пам'ятайте про наші золоті правила колективної роботи. Завершивши її, проведіть її захист.
Захист готують кожна група, вчитель надає допомогу, надаючи учням літературу про російську дерев'яну архітектуру.
Захист проекту І групи:
Діти:
Ми зобразили дерев'яну церкву фарбами, щоб передати красу теплою колірної гамидерева, споконвічно російського матеріалу, що так прекрасно гармонує з природою. Багата візерункове прикрас хат, церкви і навіть маленького млина схожа на ажурність, прозорість північного лісу. Лебедина пісня давньоруської дерев'яної архітектури, органічно поєднують у собі багатовіковий досвід технічних та художніх досягнень минулого та елементи архітектурних новацій. Єдиний декоративний елемент – ажурний козирок, що оперізує вісімок, як би виявляє та підкреслює лаконічність об'ємного рішення пам'ятника. Нашою роботою ми хотіли показати, що російська церква – це закономірний розвиток давніх, споконвічно російських архітектурно-будівельних традицій, найяскравіший і досконале втілення художніх смаків, що склалися у народі.
Російська церква як широка вільна пісня, що ллється з глибини серця, як радісний гімн на славу людини, могутності його рук, розуму. Мовою архітектурних форм вона висловлює горду красу, торжество над ворогом.
Захист II групи:
Діти: – Наша група працювала над макетом. Це наші маленькі кіжі.
Ми, звичайно, намагалися виконати його відповідно до архітектурних канонів російської дерев'яної архітектури, про які дізналися на уроці: ось церква на низькому та масивному четверику, високий восьмерик вінчає намет. Поруч висока шатрова дзвіниця, гарні пристінні церковні споруди. Але головне, зачаровані красою Кижею ми хотіли зрадити духовну своєрідність російського дерев'яного зодчества і спробували хоч на короткий час уявити себе серед суворої північної природи, у колі мужніх і сильних людейрибалок-поморів, мисливців та лісорубів, теслярів та поетів. Наша церква стоїть також твердо і гордо, як загартований у постійній безперервній боротьбі з північною природою селянин. Високий прямий восьмерик, як наш російський народ, який ніколи не гнув спини над гнобителями.
Високі намети – це наш російський дух вільнолюбства, прагнення до духовного та вічного. Ми своїм макетом хотіли підкреслити талановитість російського народу, його розвинене почуття прекрасного, народу, який лише сокирою міг зробити таке диво. Залишилися безіменними стародавні майстри, але кожен із них залишив на своєму шматку землі диво, яке вже багато століть прикрашає нашу землю, наше життя. І наша б воля, ми поставили б на Русі пам'ятник незграбних справ майстру!
Вчитель: - Дякую хлопці, ви самі підбили підсумок, відмінно попрацювали на уроках. Я буду рада, якщо пробудила у вас бажання зробити наше життя чистішим, добрішим, прекраснішим!
Література:
1.Кіжі: Указ.літ. / Нац.б-ка Респ.Карелія; Упоряд.: Осипова Т.В., Терпугова Т.В.; Худож. Калюков І.К. - Петрозаводськ: РІО Коміздат РК, 1995
2. Дивовижний острів Кіжі. Науково-популярне видання для юнацтва / сост. Д.М. Москін., Петрозаводськ: ПетроПрес, 2005.
3. Трифонова Л.В. Декоративно-прикладне мистецтво Пудожжя та Заонежжя у зборах музею «Кіжі», Петрозаводськ, 2004.
Електронні ресурси:
Матеріал скачаний із сайту - Інтернет-спільноти вчителів
«Архітектура» – 3. Містобудування: Направлено на створення нових та реконструкцію старих міських районів. Архітектура. Основні види архітектури. 3. Арка. 2. Поперечина. Архітектура -. «Літера» мови архітектури. Система будівель та споруд, що організують просторове середовище для життя та діяльності людей. 1. Стовп.
«Архітектура 19 століття» - Видатний архітектор конструктивізму у XX ст. - Ле Корбюзьє, творець "всесвітнього стилю". Будинок Каса Батльйо, Фасад. Ейфелева вежа в Парижі. Будівля музею сучасного мистецтва Гуггенхейма у Нью-Йорку. Вишукані силуети чотирьох веж завершуються декоративними хрестами-шпилями. Будинок Каса Батльйо. Парк Ґюель.
«Архітектура 14-17 століття» - Архітектура Москви в XIV-XVIІ століттях. Живопис у XVII столітті. Нові тенденції у російському мистецтві XVI століття. Була побудована 1505-1508гг. Шатрове архітектура Москви. Храм служив як будинкова церква великих князів. Собор будувався майже п'ять років (1475–1479). Архітектура московського «наришкінського» бароко.
«Пам'ятники архітектури» – Мухачова, Храм Димитрія Ростовського. Червоножовтнева 200, Зарічне пожежне депо. Бійський драматичний театр, у минулому Народний дім. Гірничо-Алтайська, Міський палац культури. Пам'ятники федерального значення: У Бійську – 272 пам'ятки архітектури. Червоноармійська 85, Олександрівський собор (Електропіч).
"Архітектура Казані" - У будинку було добре обличчя, і будинок завжди зустрічав мене привітом. Під час пожеж 1552, 1774, 1842 pp. вигоріла майже вся Казань. В.Курашов Казань дерев'яна. 2006. Тепер коротко про історію видання. Тут все не так, все важко інакше… Дерево є унікальним природним будівельним матеріалом. Не становила виняток і Казань.
«Архітектура бароко» - Цікавтеся світовою культурою! Бароко у сучасній інтерпретації. Петра у Римі. Для архітектури бароко (Л. Берніні, Ф. Борроміні в Італії, Б. Ф. Растреллі в Росії, Ян Крістоф Глаубіц у Речі Посполитій) характерні просторовий розмах, злитість, плинність складних, зазвичай криволінійних форм.
Слайд 2
З того часу, як наші далекі предки вперше сплели дві гілки, щоб спорудити притулок, архітекторами та будівельниками було зведено незліченну кількість будівель. Багато тисяч будівель дожили до наших днів. Найчастіше це були культові споруди. Їхнє будівництво завжди було пов'язане з винятковою духовною та емоційною самовіддачею архітекторів та майстрів, їх твори вдало вимальовувалися на тлі мальовничих ландшафтів. Іноді будинок і території становлять настільки гармонійне поєднання, що воно виходить за межі якоїсь конкретно релігії.
Слайд 3
Мерехтливий білий мармур Тадж-Махала зберігає пам'ять про кохання чоловіка та жінки. Його симетрія і витонченість подібні до досконалої перлини на тлі блакитного неба. Це не тільки найвідоміший мавзолей, а й одна з найпрекрасніших споруд на землі
Слайд 4
Вплив цього колосального храму на християнську та мусульманську архітектуру важко переоцінити.
Свята Софія: Візантійське диво
Слайд 5
Мон-Сен-Мішель
Скелястий острів з його готичним монастирем і церквою - це архітектурне диво та найдавніший релігійний центр Франції.
Слайд 6
3300 років зберігала свої секрети гробниця Тутанхамона у єгипетській Долині царів. Знайдений у ній найбагатший золотий скарб вразив уяву людей у всьому світі, що принесло всесвітню славу людині, яка її відкрила.
Гробниця Тутанхамона
Слайд 7
Євреї, християни та мусульмани заповнюють стародавні вулиці Єрусалима, міста-символу їхньої спільної спадщини та центру запеклої боротьби.
Єрусалим: місто, обране Богом.
Слайд 8
Це легендарне місто, яке виникло на перетині стародавніх торговельних шляхів Середньої Азії, понад 2000 років притягувало поетів, паломників та грабіжників. Коли сонячне світло грає на вишукано прикрашених мечетях та мінаретах міста, воно сяє, як величезний золотий маяк.
Конспект уроку-проекту зі світової художньої культури, 9 клас «Давньоруська храмова архітектура»
Конспект уроку-проекту з світової художньої культури, 9 клас
Тема уроку-проекту: «Давньоруська храмова архітектура»
Опис матеріалу:Урок-проект із світової художньої культури для старших класів загальноосвітньої школи. Конспект пізнавального уроку-проекту з культури Росії включає матеріали повідомлень підготовлених учнями до уроку. До конспекту уроку додаються презентація учнів та робочий лист, що робить урок наочнішим, а роботу дітей ефективнішим.Цілі та завдання:
Освітня: - Знайомити учнів із найдавнішими спорудами Києва, Новгорода, Володимира. Визначте значення собору Святої Софії для Київської Русі. Визначити своєрідність Новгородської та Володимирської архітектурних шкіл.
Навчальна: - Розвивати здібності до аналізу засобів вираження мистецтва. Формувати вміння використовувати мультимедійні – комп'ютерні технології у підготовці навчального матеріалу до уроку.
Виховна: - Виховувати почуття патріотизму, гордість за культурну спадщину предків. Сприяти формуванню духовно розвиненої особистості, здатної цінувати та розуміти прекрасне.
Форма уроку:урок-проект, урок-семінар.
Матеріали до уроку:Презентація вчителя «Давньоруська храмова архітектура», презентації випереджальних завдань учнів за групами:
1 група – Історія архітектури Собору Святої Софії у Києві.
2 група - Особливості новгородської архітектурної школи.
3 група – Особливості володимирської архітектурної школи.
План уроку:
Організаційний момент – 1-2 хв.
Актуалізація знань – 5-7 хв.
Основна частина – 20-25 хв.
Підбиття підсумків уроку. - 7-10 хв.
Хід уроку:
І одного разу виникло з мрії,
З цієї душі, що молиться,
Як трава, як вода, як берези
Диво дивне у російській глушині.
М. Рубцов
1. Організаційний момент(Перевірка готовності учнів).
2. Актуалізація знань.Вчитель визначає мету уроку. У ході уроку учням належить виконати завдання у робочих аркушах (додаток 1).
Вступне слово вчителя:
Розповідь про російське мистецтво слід розпочати з мистецтва Стародавньої Русі. Одне з головних подій давньоруської історії - прийняття християнства - безсумнівно, зіграло найважливішу роль становленні багатьох російських культурних традицій. Можна сміливо сказати, що з релігією на Русь прийшла архітектура, живопис і література. У всіх містах почалося будівництво храмів і соборів, спочатку подібно до візантійських, а потім на їх основі були вироблені власні архітектурні традиції. Сьогодні ми звернемося до історії розвитку православного храму на Російській землі.
У давнину на Русі будували в основному з дерева, перша не дерев'яна споруда з'явилася в кінці Х ст. Це Десятинна Церква у Києві. Десятинну Церкву в Києві збудували з плінфи – широкої та плоскої цегли – візантійські майстри. Розчин, що з'єднує ряди плінфи, був сумішшю вапна, піску і товченої цегли. Червона плінфа і рожевий розчин робили стіни перших російських храмів ошатно-смугастими. Будували із плінфи в основному на півдні Русі.
Запитання:Які матеріали для будівництва храмів використовували на Русі?
Учні:На півночі, далекому від Києва Новгороді, воліли природний Камінь. Щоправда, арки та склепіння викладали таки з плінфи. Новгородський камінь – сірий валун. Його без жодної обробки використовували – кладки стін.
У Володимиро-Суздальських землях будували з білого каменю - вапняку, який ретельно обсідали у прямокутні блоки. Цей матеріал м'який і легко обробляється. З білого каменю було складено стіни та вежі Московського Кремля часів Дмитра Донського.
Наприкінці XV ст. на Русі з'явився новий будівельний матеріал - брускова цегла. З ним познайомили москвичів італійці. Такою цеглою зручно було вести різноманітну кладку.
Вчитель:Правильно. Більшість пам'яток давньоруського зодчества, що збереглися, - храми.
Питання учням:Де вам доводилося зустрічати найдавніші храмиРусі? (Відповіді учні вибудовують за враженнями від екскурсій).
Вчитель:За релігійними уявленнями будівля церкви уособлює собою космос, де бані та склепіння символізують небо, а стіни та стовпи - землю. Фасад храму. Храм вінчають бані з хрестами. Кількість куполів має символічний зміст.
Два трактувалися як прояв божественного та людського початків у Христі,
три - як іпостасі, тобто сутності Бога (Батько, Син і Святий Дух),
п'ять - як Христос і чотири євангелісти,
тринадцять - як Христос і дванадцять апостолів,
тридцять три – за кількістю років земного життя Спасителя.
Запитання:Розкажіть, який символічний зміст має форма та колір куполів?
Учні:Шлемоподібна форма нагадувала про воїнство, про духовну боротьбу, яку веде Церква із силами зла та темряви. Форма цибулини - символ полум'я свічки, що звертає нас до слів Христа: "Ви - світло світові".
Колір бані також важливий у символіці храму.
Золоті – символ небесної слави. Золоті куполи були біля головних храмів і храмів, присвячених Христу та двонадесятим святам.
Куполи сині із зірками увінчують храми, присвячені Богородиці, бо зірка нагадує про народження Христа від Діви Марії.
Троїцькі храми мали зелені бані, бо зелений – колір Святого Духа.
Храми, присвячені святим, часто увінчані зеленими або срібними банями.
У монастирях зустрічаються чорні бані - це колір чернецтва.
Кожен купол спирається на барабан. Склепіння та куполи у храмі підтримують арки на потужних стовпах чи колонах.
Запитання:Як ви вважаєте, від чого залежить кількість таких стовпів у храмі?
Учні:Що ширший храм, то більше в ньому стовпів. Це було потрібно для міцності конструкції.
Вчитель:Правильно. У Софійському соборі у Києві, одному з найбільших храмівСтародавню Русь, у ньому налічується понад сорок внутрішніх опор.
Східна частина храму має напівциліндричні виступи – апсиди, в яких розміщується вівтар. Кількість апсид – одна, три, п'ять – залежала, найчастіше, теж від величини храмів.
Питання учням:Які декоративні деталі храмів ви можете назвати?
Учні:Верхні частини стін храму зовні завершують напівкруглі закомари, що повторюють контури склепінь.
Вхід у храм має гарне архітектурне оформлення порталу. Нерідко храм прикрашає арктурний пояс.
Вчитель:Куполи з хрестами та апсиди - найхарактерніші дееталі храму, що відрізняють його від будь-якої іншої споруди.
3. Основна частина
Учням пропонується відповісти на питання випереджаючого завдання щодо підготовлених повідомлень із презентаціями.
Питання до учнів:Розкажіть про найдавніші споруди Києва.
Презентація учнів 1 групи:Архітектурні особливості храму Святої Софії у Києві.
Літопис розповідає, що у 1036 р. скориставшись відсутністю князя Ярослава Мудрого у Києві, печеніги здійснили набіг на південну Русь. Ворог був дуже сильний. Колись навіть безстрашний князь Святослав упав його жертвою. Ярослав дізнався про облогу Києва, перебуваючи в Новгороді. Зібравши велике військо з новгородців і варягів, він вирушив на допомогу киянам. Цілий день точилася кровопролитна битва біля стін давньоруської столиці. Тільки надвечір росіяни здолали печенігів. Багато ворогів полегло на полі бою, потонуло в річці під час втечі. З того часу набіги печенігів на Русь припинилися.
Найдавніший і найпрекрасніший храм отримав ім'я Святої Софії - мудрості Божої. Назва була обрана не випадково. Також іменувався головний собор Константинополя.
Саме звідти для виконання князівського замовлення були запрошені найкращі майстри – архітектори. Зодчі заклали великий храм.
З трьох боків оточили його галереями. По кутках спорудили дві башти. Гвинтові сходи всередині них вели другий ярус галерей. Справжньою окрасою собору стало дванадцять різновеликих куполів, що утворили пірамідальну композицію, групуючись навколо найбільшого купола – тринадцятого. Софійський собор піднявся вгору майже на 30 метрів (висота сучасного десятиповерхового будинку) над низенькими дерев'яними хатами-напівземлянками, що оточують його.
Видатний російський письменник XI століття митрополит Іларіон так відгукнувся про церкву святої Софії:
«…вона викликає подив і захоплення в усіх країнах, що лежать навкруги, бо не знайдеться подібної до неї у всіх північних землях від сходу і до заходу!"
І вже звичайно, не могли залишити його байдужим мозаїки та фрески, що суцільно покривали храм усередині. Як свідчить "Повість временних літ" Ярослав прикрасив церкву "золотом, сріблом та посудинами церковними". Ілюстрація картини Н. Реріха "Ярослав Мудрий".
Софійський собор грав важливу рольу житті середньовічного Києва. Тисячі городян приходили сюди на церковні служби. Тут була резиденція тодішнього глави російської церкви митрополита київського. У Софії зберігалися державні документи, була бібліотека - найдавніша на Русі і навіть майстерня рукописних книг. За вказівкою Ярослава Мудрого при Софії було створено одну з перших на Русі шкіл. Сам князь після смерті був похований у Софійському соборі у мармуровому саркофазі.
За свою довгу історію Софійський собор неодноразово змінював вигляд.
На рубежі XVII – XVIII ст. його частково перебудували на кшталт "українського бароко".
Побілили ошатні смугасті стіни, замінили стародавні яйцевидні куполи гранованими із золотими маківками, всередині встановили високий різьблений іконостас.
Багато чого пережив храм за свого віку: татаро-монгольська навала, гітлерівська окупація... І все-таки пам'ять про сиву старовину давня Софія продовжує зберігати.
О, розкачай свій дзвін, Софіє!
Як тихо в Божому храмібез вогню.
Лише дихає ніч у долоні стін сухі,
Молитву побілілу зберігаючи.
Нехай осяють голоси глухі,
Як погляд Марії перед Різдвом.
О, розкачай свій дзвін, Софіє!
Високим горлом линь, гарячий дзвін!
1985
Вчитель:Розпад єдиної держави – Київської Русі – на окремі землі призвів до створення самостійних художніх шкіл. Найбільш відомими архітектурними школами були новгородська та володимирська школи.
Презентація 2 та 3 групи учнів:Особливості новгородської та володимирської архітектурних шкіл.
Завдання класу. На прикладі будівель Новгорода і Володимира необхідно визначити характерні особливості архітектурних шкіл, підберіть 10 слів, що характеризують ці будівлі і запишіть їх у таблицю.
Учні 2 група:Особливості новгородської архітектурної школи.
Споруда чудового соборуу Києві не могло залишитися непоміченим і в Новгороді – другому за значенням політичному центрі тодішньої російської держави. Адже саме з Новгорода прийшов княжити до Києва Ярослава Мудрого. Військова підтримка новгородців допомогла йому опанувати заповітом.
У середині XI ст. син Ярослава новгородський князь Володимир заклав храм біля древнього дитинця (фортеці) і назвав його, як і київський, Софійським. Але, на відміну від свого попередника, новгородська Софіябула п'ятиголовою.
Питання учням:Згадайте, що це символізувало?
Відповідь учнів:Це символізувало образ Христа та чотирьох Євангелістів.
Глави, вкриті шоломоподібними банями на потужних барабанах, нагадують стародавніх воїнів, що згуртувалися навколо свого полководця. Дещо порушуючи це єднання, шостий розділ був поставлений над сходовою вежею, що веде на другий ярус галереї, що оточує храм з трьох сторін.
Новгородська Софія справляє величне враження. Зовні собор позбавлений будь-яких прикрас. Тільки гладь стіни розчленована потужними виступами – лопатками. За дев'ять століть культурний шар виріс навколо нього більш ніж на 1 м. Сувора монументальність – головна якість, властива Новгородській Софії.
Літопис наводить цікавий факт: у 1547 р. цар Іван IV, перебуваючи в Новгороді, дізнався про існування у вежі святої Софії схованки. У вказаному місці стали ламати стіну, і з прорізу, що утворився, посипалися незліченні скарби - золоті і срібні зливки, гривні, рублі. Цілий віз, наповнений коштовностями, під посиленою охороною був відправлений до Москви.
Церква Спаса на НередиціНовгородський шедевр.
Будівництво XII ст. Її замовник – князь Ярослав Володимирович – побажав поставити храм біля своєї заміської резиденції. Храм невеликий. Великий розділ сидить на масивному барабані. Фасади практично позбавлені прикрас. Незважаючи на невеликі розміри, церква здається надзвичайно величною. Але головна особливість Спаса на Нередиці полягає в його дивовижній скульптурності - красивій округлості форм. Плавна кривизна ліній, нерівність стін, скошенність кутів надають йому рідкісної чарівності.
Точну характеристику новгородського зодчества дав видатний мистецтвознавець, реставратор та художник Ігор Еммануїлович Грабар: «Одного погляду на міцні, кремезні пам'ятники Великого Новгорода достатньо, щоб зрозуміти ідеал новгородця, доброго вояка, не дуже обтесаного... але собі на думці... У його архітектурі такі самі, як сам він, прості, але міцні стіни, позбавлені настирливого візерунка, яке, на його думку, «ні до чого», могутні силуети, енергійні маси. Ідеал новгородця – сила, і краса його – краса сили. Не завжди складно, але завжди чудово, бо сильно, велично, підкоряюче».
Новгородці дуже любили свою Софію. Вона стала символом їхнього міста. Існувала навіть приказка: "Де свята Софія, там і Новгород".Частина міста на лівому березі Волхова, де стоїть храм, відтоді називається Софійською.
Серед були, не були і снів
Я чую голос моєї Росії,
Її змучених синів;
І гірських ангелів хлопець
Мене торкнулося тільки,
І знову бере за душу спів
І відлітає крізь віки!
Святий угодник Ілля!
На тяжкій життєвій дорозі
Спаси Господь, люди твоя!
Струменіться, в душу западаючи,
(Пісня. В. Шилін)
Завдання класу: Виділіть основні риси новгородської архітектури.
Зразкова відповідь учнів:Після будівництва Святої Софії новгородська архітектура набула своїх неповторних рис - скупість прикраси, строгість і монументальність форм, виразну пластичність. Стіни новгородських храмів, складені з каміння - валунів, не вирівнювалися. Їхні площини, наче жива матерія, мають виступи і западини, особливо помітні в косих променях сонячного світла.
Повідомлення чеників 3 групиОсобливості володимирської архітектурної школи. Головний собор Північно-Східної Русі.
У XII ст. Русь розпалася деякі князівства. Найбільш могутнім серед них було Володимиро-Суздальське (Ростово-Суздальське). Його мистецтво прославилося переважно своїми білокам'яними храмами.
У 1158 р. за велінням князя Андрія Боголюбського у стольному місті Володимирі було закладено Успенський собор.
На його спорудження князь виділив десяту частку своїх доходів, так само, як колись Володимир Хреститель для першої російської церкви – Десятинної. Місце для будівництва було вибрано напрочуд вдало - вершина крутого п'ятдесятиметрового пагорба, що височіє над річкою Клязьмою. Імена зодчих, які зводили собор, не відомі, але літопис повідомляє, що для його будівництва "Бог навів майстрів з усіх земель". Начебто навіть із романського 3апада імператор Фрідріх Барбаросса надіслав своїх умільців.
Спочатку було споруджено невеликий одноголовий храм. Він простояв майже тридцять років, але у 1185 р. сильно постраждав від пожежі. Князь Всеволод Велике Гніздо, який тоді правив у Володимирі, звелів його перебудувати. При перебудові Успенського собору виявилося суперництво двох російських міст - Володимира та Києва. Честолюбний князь наказав будувати володимирський храм вище за Софію Київську. У результаті Успенський собор виявився найвищою спорудою на Русі у XII ст. – 32 метри. Храм обнесли новими, великими по периметру стінами. У старих стінах пробили широкі арочні отвори. По кутках поставили ще чотири куполи. Таким чином вийшов великий п'ятиголовий собор.
Успенський собор був багато оформлений і всередині: стулки вхідних дверейоббиті мідними листами зі священними зображеннями, виконаними у техніці наведення золотом; підлога викладена кольоровою майоліковою плиткою, стіни розписані фресками. На вівтарній перешкоді стояли ікони, серед яких виділялася знаменита "Володимирська Богоматір"
Літопис розповідає, що під час храмового свята Успіння відкривалися північні та південні "злата брама" собору і між ними вивішувалися дорогоцінні шати та тканини, вкладені в храм князями.
Протягом двох століть, поки в Московському Кремлі не було збудовано Успенський собор, володимирський вважався головним у Північно-Східній Русі. Він служив усипальницею місцевих князів. До цього дня в храмі лежить прах його будівельників - князів Андрія Боголюбського та Всеволода Велике Гніздо.
Дмитрівський собор.Наприкінці XII ст. Недалеко від Успенського собору був побудований ще один – одноголовий Дмитрієвський.
Названо його так на честь святого Дмитра Солунського, християнського покровителя князя Всеволода, який при хрещенні був названий Дмитром. Храм будувався на його замовлення дома княжого двору.
Зовні стіни, закомари, під купольний барабан Дмитрівського собору, суцільно покривають скульптурні рельєфи - різьблені зображення людей, птахів, звірів, фантастичних істот, невідомих рослин. Близько тисячі різьбленого каміння! Багато рельєфів вдалося розшифрувати.
На західному фасаді зображені Христос, Богоматір, чотири євангелісти. Деякі зображення особливо цікаві: на північному фасаді у лівій закомарі, що сидить на троні князь Всеволод із синами. Це сімейний портрет храмового замовника. На протилежному, південному фасаді у правій закомарі - Олександр Македонський, який підноситься на небо. Дивно бачити античного полководця-язичника на стіні православного храму. Звідки російські майстри могли знати Олександра Македонського.
Виявляється, у XII столітті на Русі була дуже популярна перекладена з грецької пригодницька повість "Олександрія", що розповідає про життя великого полководця. Можливо, саме вона надихнула невідомого скульптора зобразити історичного героя, який сподобався.
Найбільший знавець володимиро-суздальської скульптури Георгій Карлович Вагнер припустив, що головна ідея, виражена в рельєфах Дмитрівського собору, - заступництво святих за володимирський народ та князів, які проповідували християнство у своєму краї.
За кілька кілометрів від Володимира, у чистому полі стоїть одна з найкрасивіших церков Русі – Покрова на Нерлі.
Археологічні дослідження показали, що спочатку храм виглядав інакше. Замість цибулинної глави була шоломоподібна. Храм оточувала відкрита галерея, що спирається на арки. Пагорб, на якому стоїть церква, був фанерований білокам'яними плитами. Від храму до причалу біля річки спускалися широкі кам'яні сходи. Церква Покрови, яка змінила за вісім століть свій вигляд, все одно залишається прекрасною пам'яткою середньовічного володимирського зодчества.
Нині білокам'яне диво стоїть посеред чистого нуля на невисокому пагорбі. Біля його підніжжя – невелике озерце, залишок старого русла річки Нерль. У ясну погоду в дзеркальній гладі відбивається стрункий силует храму.
У у вісімнадцятому сторіччі над пам'ятником нависла загроза знищення. Настоятель одного з прилеглих монастирів просив дозволу розібрати його, щоб використати камінь для будівництва монастирської дзвіниці. Врятувати церкву допоміг випадок: не зійшлися ченці із підрядниками в ціні.
Вишуканість пропорцій та загальна гармонійність храму відзначається багатьма дослідниками:
«…Церква Покрови на Нерлі поблизу Володимира є не тільки самим. досконалим храмом, створеним на Русі, а й однією з найбільших пам'яток світового мистецтва…» І. Еге. Грабарь
Церква Покрови на Нерлі включена до Списку Всесвітньої спадщини. Луг, на якому розташована церква, нині є природною територією, що особливо охороняється, і оголошений історико-ландшафтним комплексом регіонального значення.
Тут мирний куточок Володимирської землі,
на березі, в негаласному віддаленні
від жаркого її серцебиття,
храм Покрови, що стоїть на Нерлі.
Володимирські церкви вдалині,
в золоті, що горить, і в стрункості могутньої.
Над ним простяглася боголюбівська круча,
а храм пірнає лебедем у річці.
Тут давня природна грань
лісовий Мешери з суздальським Опіллям,
спокій, краса та повне привілля
і в сьогодення, і в дідівську рань.
В інших місцях тривоги та шуми,
а цей храм у будь-яке лихоліття
змінює лучні різнобарв'я
на білому іскріння зими.
У нехитрому камені втілилася філігрань
чарівного стародавнього мистецтва.
І припадаючі плачуть і сміються,
упокорюючи біль, забувши гнів і лайку.
Тут казкове дзеркало Русі,
і в плескіті вод - свята підопля.
Навколо країна – і близько, і далеко.
Господь помилуй її і спаси.
Питання класу:Які архітектурні особливості владимирських храмів ви наголосили?
Зразкова відповідь учнів:Рівні гладкі стіни білокам'яних володимирських храмів прикрашають скульптурні рельєфи. Дверні отвори обрамляють різьблені портали у вигляді арок на колонах. Стіну по вертикалі розчленовують тонкі підлоги колонки, а по горизонталі – аркатурний пояс – безперервний ланцюг декоративних арок, що спираються на колонки. У всьому панує ошатність і витонченість. Скульптура не набула широкого поширення в давньоруське мистецтвотому рельєфи володимиро-суздальських храмів унікальні.
Підбиття підсумків уроку:
Вчитель:Чимало таємниць зберігають архітектурні пам'ятки давнини. 3а століття вони зазнавали численних перебудов та переробок, які можна виявити найчастіше тільки в результаті спеціального вивчення. Повіками формувався неповторний вигляд давньоруської архітектури. Візантійці були першими вчителями росіян. Але тільки-но вибравшись із пелюшок учнівства, російська архітектура пішла своїм самостійним шляхом. Його основним принципом стала єдність у різноманітті.
Оформлення робочого листа(Додаток 1)
Питання класу на закріплення матеріалу:
1. Назвіть найдавніші споруди Києва, Новгорода, Володимира.
2. Яке значення мав собор Святої Софії у житті Київської Русі?
3. Які відмінні рисиархітектурних шкіл Новгорода та Володимира ви для себе відзначили?
Запис домашнього завдання:Підготувати матеріал у вигляді повідомлення або презентації з фотографіями про давньоруські храми, з якими ви знайомилися на екскурсіях. Методичні рекомендації щодо складання робочого листа до уроку МХК
- Навіщо бачити уві сні померлих родичів?
- Преподобний Іоан Лествичник: житіє, проповіді, книги, молитви Праці іоанна сходівника
- Презентація з історії на тему «Андрій Рубльов» скачати безкоштовно Скачати презентацію про андрея рублеве цікаві
- Пити з криниці сонник. Сонник – колодязь. Криниця до чого сниться восени